Folytontermő Málna Ültetése | Folytontermő Mulan Ültetése

Tuesday, 20 September 2022
Az, hogy hogyan kell a málnabokrot megmetszenünk, attól függ, mikor terem – évente egyszer vagy kétszer. A málnának két fő típusát különböztetjük meg attól függően, mikor hoz gyümölcsöt. Ezek szerint vannak (1) egyszer termő nyári málnafajták és (2) kétszertermő, ún. őszi málnafajták, amelyeket folytontermő néven is ismerünk. A piros gyümölcsű málna lehet egyszer vagy kétszertermő, a fajtától függően. A sárga gyümölcsű málnafajták kétszertermők. A fekete és a bíbormálna pedig egy szezonban csak egyszer terem. A málnavesszők legfeljebb kétévesek – azaz két évig élnek (a málnavesszők vagy a málnatő kiterjedt föld alatti gyökérzetéből nőnek ki vagy a földig hajolt föld feletti hajtásokból fejlődnek ki). Az egyszer termő nyári málnafajták azokon a vesszőkön hoznak termést, amelyek az előző nyáron fejlődtek ki, majd szépen átteleltek. A kétszertermő vagy folytontermő málnafajták pedig az előző nyáron kifejlődött vesszőkön is, valamint az adott évben kihajtott fiatal, új vesszőkön is teremnek gyümölcsöt.

A málna metszése – Útmutató - CityGreen.hu

Kép forrása: A málna bemutatása Kép forrása: A málna (Rubus idaeus) kb. 2 méteres magasságot elérő félcserje, melynek vesszői két évig élnek, első évben kifejlődnek, a következőben pedig virágot és termést hoznak. Ízletes gyümölcse miatt érdemes számára helyet szorítanunk a kertben, gyorsan termőre fordul, ezért a megfelelő gondozás mellett hamar élvezhetjük gyümölcsét. A vitaminokban gazdag málna frissen fogyasztva, valamint feldolgozva is remek. Készíthetünk belőle kompótot, szörpöt, lekvárt, zselét, sőt még málnabor készítésére is alkalmas. A frissen leszedett szemeket érdemes gyorsan elfogyasztani, vagy feldolgozni, mivel gyorsan romlanak. Ha erre nincs lehetőségünk fagyasszuk le a gyümölcsöt, a málna jól bírja a fagyasztást. A málna gondozása Kép forrása: A málna világos, félárnyékos helyen fejlődik legszebben, mivel a gyümölcsök beéréséhez szükség van elegendő fényre, és kellemesen melegre, ugyanakkor a vegetatív fejlődés során inkább hűvösebb klímát kíván. Nagyon meleg, tűző napos helyen és csapadékhiány esetén, a gyümölcsök megperzselődhetnek.

A málna ültetése és gondozása – Útmutató - CityGreen.hu

  1. Kék villa apartmanház hévíz
  2. Folytontermő málna ültetése tavasszal
  3. Folytontermő kedvenceink: szamóca és a málna
  4. Hogyan és mikor metsszük meg a kerti málnát? | Hobbikert Magazin
  5. Folytontermő mulan ültetése
  6. Sok boldog névnapot férfiaknak 2019

Tavasszal

Sövényművelés Az értékesítő ültetvények korszerű művelési rendszere. Az ültetvény második vagy harmadik évében összefüggő sövényfalat alkotnak a növények. Ennél a művelésmódnál a tövek között fejlődő sarjakat nem távolítjuk el, csak a metszés alkalmával ritkítjuk. Az alkalmazott sor-és tőtávolság nagyobb, mint a töves művelésnél, 80x120 cm. Ha szeretne még bővebben is olvasni a málnáról, olvassa el ezt a cikkemet! Az ültetés A málna ültetésére az ősz a legalkalmasabb időpont, szeptember első napjaitól kezdve a tartós fagyok beálltáig telepíthetők a tövek a kertbe. A málna gondozása közepes nehézségű feladat, de megijedni nem szabad, akár kezdő, de elszánt kertbarátok is nyugodtan belevághatnak a málna nevelésébe! A málna számára a kert világos, félárnyékos, szélvédett helyei megfelelőek, ahol biztosított a rendszeres vízellátás. Ültetheti sövényként a kerítés mellé, de támrendszer mellett is nevelheti. Támrendszeres nevelés esetén két stabil oszlop közé húzzon ki 2-3 sorban dróthuzalokat, melyekre rávezetheti a fejlődő málnasarjakat.

Magról

Őszi metszés Ahhoz, hogy következő évben is ízletes gyümölcsöket kapjonk, a málnát ősszel is vissza kell metszeni. Sövényművelésű ültetvény esetében méterenként érdemes 10-12 termősarjat meghagyni, de ez a szám függ a fajtától és az ültetvény egészségi állapotától is. Lehetőleg olyan termősarjakat hagyjon meg, melyek egészségesek, erősek, kártevőktől és kórokozóktól mentesek. A gyenge és letermett sarjakat tőből távolítsa el. A meghagyott termősarjakat kb. 1, 5 m-re vágja vissza, majd rögzítse azokat a támaszték huzaljához. Mint láthatja, a málnával kell foglalkozni, nem egy "elültetem és majd nő" jellegű növény, ugyanakkor nagyon meghálálja a gondoskodást. Remélem ebből a rövid összefoglalóból sikerült információt és bátorságot merítenie. Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja! Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Hogyan és mikor metsszük meg a kerti málnát? | Hobbikert Magazin

folytontermő mulan ültetése

Folytontermő málnatő - Autumn Bliss, Blissy

folytontermő málna ültetése magról

Málna - Szidónia Kertészet

Ültethetjük sövényként a kerítés mellé, de támrendszer mellett is nevelhetjük. Támrendszeres nevelés esetén két stabil oszlop közé húzzunk ki 2-3 sorban dróthuzalokat, melyekre rávezethetjük a fejlődő málnasarjakat. Az alábbi videóban a málna ültetését mutatom be: A málnára jellemző a gyomosodás, ezért mindenképp biztosítsunk számára gyommentes közeget. Legfőképp a tarackos növényekkel szembeni védekezésre kell odafigyelnünk, mivel ezek átszövik a málna gyökereit és elvonják a növénytől a vizet. A málna gondozása A málna vízigénye nagy, különösen májustól júliusig, a sarjhajtások fejlődésekor és a terméséréskor. Ilyenkor mindenképp biztosítson számára rendszeresen bőséges vízmennyiséget, a pangó víz kialakíulását azonban kerülni szükséges! A megfelelő öntözés mellett a folyamatos gyommentesítés lesz feladat, valamint a támasztékrendszer megfelelő kialakítása a növény cseperedésével párhuzamosan. A málnának sajnos akadnak betegségei, például a málnamozaik, a botritisz, a didimellás betegség, valamint kártevők is támadhatják, többek közt a sodrómoly, vagy a málna-vesszőszűnyog, így a megelőző és kezelő permetezések elvégzése szükséges lesz.

Szabadgyökeres (30-40 cm növények) Leírás Lengyelországban előállított málna fajta. Minden eddigi fajtánál bőtermőbb. Nemcsak terméshozamával, hanem gyümölcsének ízével is hódít Európában. A Polka fajta július közepétől kezd teremni, a csúcshozama augusztus közepén várható, ezután novemberig hozza gyümölcseit. Bogyói nagyok (6, 6 g átlagsúlyúak) Bokronként átlag 2, 5 kg termést hoz. A Nemzetközi Gyümölcs Fesztiválon Angliában 2006-ban első és második díjat nyert ez a fajta a málnák közötti versenyben.

Csapadék szempontjából a talajnak csak az első 30 cm-es részéből vesz fel vizet. Május végétől a szüret végig különösen fontos a megfelelő öntözés.

A gyümölcsfákat külön-külön bemutató filmek alkalmasak arra, hogy a kertészkedők egy életre elsajátítsák a metszés tudományát. A jól metszett gyümölcsfák pedig sokkal szebb és nagyobb mennyiségű gyümölcsöt teremnek majd számukra. A tanfolyam DVD és a hozzá tartozó kiskönyv ide kattintva rendelhető házhoz.

Rubus idaeus 'Sugana' – Sugana kétszer (folyton) termő A folytontermő málna telepítése: A talajt 60 cm mélyen kell betrágyázni szerves trágyával, vagy műtrágyával. Magas tápanyagtartalmú, magas szervesanyag-tartalmú erdei talajokat kedveli a málnabokor a termőréteg amit ki kell alakítanunk neki 60 cm mélység. Ültetés után jól beöntözzük. A sarjakat 10-15 cm magasságig felkupacoljuk, amely a kiszáradástól és a hideg ellen védelmet nyújt. Ültetés után a kupacok magasságában vágjuk a málnatövet kb. 15 cm-re a talajfelszín felett. A kupacokat késő tavasszal az első tősarjak megjelenése után lebontjuk. A termőfelülete a 2. év őszére alakul ki. Innentől kezdve szüret után a letermett vesszőket eltávolítjuk a talaj felszínén, és az új sarjakat a támrendszerhez kötözzük. Sugana málna termesztése: Hazánkban teljesen télálló, mélynyugalomban -20-25 fokot elvisel. Az alföldön nagyobb a légköri aszály. A talaj is jobban felmelegszik. Mindenképpen öntözni és a talajt takarni kell. Fényigényes, félárnyékba nem jól terem.

A málna fénykedvelő növény, a vegetatív fejlődés folyamán nem szereti a túlzott napsütést és hőséget, hanem inkább hűvösebb klímát kíván. Termésérés szempontjából viszont a meleg, napos vidékek a legmegfelelőbbek számára. A nagy meleg a málna fejlődését kedvezőtlen irányba tereli, érés alatt csapadékhiánnyal együtt a gyümölcs perzselődéséhez vezethet. Fontos, hogy szélvédett helyet válasszunk, különben nyáron a sarjhajtások eltörhetnek, télen pedig a hótakaró elfúvásával okozhat fagykárokat. A málna ültetése pár lépésben A málna telepítésének ideje ősszel vagy kora tavasszal van. Két alapvető művelési rendszert különböztetünk meg: töves- és sövényművelést. Töves művelés Leggyakrabban a támrendszer nélküli gyalogművelésnél vagy karós támrendszer mellett alkalmazzák. Legfontosabb feladatunk, hogy a tövek között előbukkanó sarjakat eltávolítsuk, ám ez rendkívül kézimunka igényes. A töves művelésnél 50-100 cm-es sor-és tőtávolsággal telepítenek. Ezt a művelésmódot gépesítés nélküli területeken, leginkább kiskerti málnaültetvényekben alkalmazzák.